POLSKIE TOWARZYSTWO BALNEOLOGII I MEDYCYNY FIZYKALNEJ

AKTUALNOŚCI

Informacja o egzaminie specjalizacyjnym z balneologii i medycyny fizykalnej w sesji jesiennej 2019r.

2018-12-11 KOMUNIKAT

Szanowne Koleżanki i Koledzy. 

44 Światowy Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Hydrologii Medycznej oraz XXVII (XXXI) Zjazd Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej Wieliczka 2019

Z  życia Towarzystwa: Informacja o egzaminie specjalizacyjnym z balneologii i medycyny fizykalnej w sesji jesiennej 2017r.

Z dumą ogłaszamy, iż na Kongresie Balneologicznym w Szczawnicy miała miejsce premiera nowego podręcznika pod redakcją prof. Ireny Ponikowskiej i prof. J. W. Kochanskiego

Prężnie rozwijające się Sanatorium – Hotel Bursztyn Medical SPA & Wellness, zlokalizowany na pograniczu miejscowości Dąbki i Bobolin poszukuje do współpracy lekarza – specjalistę balneologii.

XXVI Kongres Balneologiczny Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej odbył się w Szczawnicy Zdroju w dniach 14-17.09.2017 roku. Organizatorami Kongresu byli...

Zapraszamy serdecznie wszystkich Państwa do Szczawnicy na XXVI Kongres Balneologiczny w dniach 14-17 września 2017 r. Szczawnica jest pieknym uzdrowiskiem o wieloletniej tradycji umiejscowionym w Parku Pienińskim w otoczeniu, pięknych polskich gór.
 

Film przybliża sylwetkę Pani prof. dr hab. med. Ireny Ponikowskiej, Kierownika Katedry Balneologii i Medycyny Fizykalnej Collegium Medicum z siedzibą w Ciechocinku.

W dniach 14-17.09.2017r odbędzie się w Szczawnicy XXVI Kongres Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej.

Kongres ma charakter krajowy z udziałem gości zagranicznych.

Polskie Towarzystwo Balneologii i Medycyny Fizykalnej troszczy się o dobrą jakość usług medycznych w lecznictwie uzdrowiskowym. Jakość ta związana jest z zastosowaniem dobrej jakości surowców naturalnych, prawidłowym ich przygotowaniem do zabiegu, prawidłowym zleceniem lekarskim procedur oraz dobrym pod względem technicznym wykonaniem zabiegów z użyciem przygotowanego surowca .

2016-08-17 Konferencja

Mamy ogromny zaszczyt poinformować, iż 14 października 2016 r. w Ciechocinku odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Uzdrowiska Polskie z nową ofertą zdrowotną dla seniora”.

Szanowni Państwo, Koleżanki i koledzy balneolodzy
Uprzejmie informuję, że idąc z duchem czasu unowocześniliśmy  stronę internetową naszego towarzystwa. Już dziś wszyscy członkowie towarzystwa mogą zarejestrować swoje indywidualne konta na naszej stronie uzyskując w ten sposób pełen dostęp do zawartości strony.  Planujemy również dla osób opłacających składki członkowskie wprowadzić stały dostęp do naszego czasopisma Acta Balneologica. Wierzymy, że nowa strona internetowa będzie mogła być płaszczyzną wymiany poglądów pomiędzy członkami towarzystwa, będzie także szansą dla Zarządu Głównego Towarzystwa na lepszą komunikację z wszystkim zalogowanymi członkami naszej społeczności balneologicznej. Zachęcam do zalogowania się na naszej stronie internetowej.

W dniach 30 marca i 1 kwietnia .2016r odbył się egzamin specjalizacyjny z balneologii i medycyny fizykalnej.

W tym roku egzamin przebiegał już według nowych zasad. Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Zdrowia zlikwidowany został egzamin praktyczny, na to miejsce wprowadzono dodatkowe pytanie (szóste) w czasie egzaminu ustnego. Dotyczyło ono techniki wykonywania zabiegu balneologicznego i fizykoterapeutycznego.

W 2017 roku we wrześniu planujemy zorganizowanie kolejnego XXVI Kongresu Balneologicznego Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej.

W związku z tym, uprzejmie zapraszamy Zakłady Lecznictwa Uzdrowiskowego do zgłaszania ofert na zorganizowanie Kongresu.

W dniach 30.11.-11.12.2015r. odbył się kurs pt. ,,Metody i programy lecznicze w medycynie uzdrowiskowej i fizykalnej”

Kurs przeznaczony był dla lekarzy pracujących lub rozpoczynających pracę w placówkach lecznictwa uzdrowiskowego i fizykalnego nie posiadających i nie planujących rozpoczęcia specjalizacji z balneologii i medycyny fizykalnej.

W dniach 10 i 13 listopada odbył się egzamin specjalizacyjny z balneologii i medycyny fizykalnej. Egzamin składał się z 2 części tj. egzaminu testowego i ustnego.

Informacja o egzaminie specjalizacyjnym z balneologii i medycyny fizykalnej w sesji wiosennej 2015r.

W dniu 14.04.2015r odbył się egzamin specjalizacyjny z balneologii i medycyny fizykalnej.

W tym roku egzamin przebiegał już według nowych zasad. 

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 14 kwietnia 2015 r. zmarł dr n med. Eugeniusz Gawlak, były prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej, lekarz internista i balneolog, wychowawca i nauczyciel wielu naszych kolegów, wieloletni dyrektor Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Inowrocław. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako człowiek oddany balneologii i Uzdrowisku Inowrocław.

W imieniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej składam rodzinie zmarłego najgłębsze wyrazy współczucia

Prezes Zarządu Głównego Balneologii i Medycyny Fizykalnej

Jacek Chojnowski

Z wielkim smutkiem informujemy, że dotarła do nas smutna wiadomość.

W dniu 27 marca 2015 roku zmarł w Poznaniu Prof. dr hab. Gerard Straburzyński, wybitny ekspert z dziedziny balneologii i medycyny fizykalnej, autor bardzo wielu podręczników i prac naukowych, nauczyciel i wychowawca kilku pokoleń współczesnych balneologów. Z jego odejściem Polska balneologia i medycyna Fizykalna poniosła wielka stratę.

W imieniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej przekazujemy rodzinie i bliskim zmarłego Profesora najgłębsze wyrazy współczucia. Jesteśmy przekonani, że postać Profesora na zawsze pozostanie z nami w jego wszystkich dokonaniach dla naszego środowiska.

 

Prezes Zarządu Głównego

Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej

Jacek Chojnowski

XXV Zjazd Balneologiczny jest największym wydarzeniem naukowo-dydaktycznym w Polsce w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej w 2015 roku.

Organizacją Kongresu Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej podjął się Polańczyk Zdrój.
Jest to pięknie uzdrowisko położone na Półwyspie Jeziora Solińskiego, w województwie podkarpackim. Jest to kurort na miarę miana bieszczadzkiej perły: idealne dla ludzi bardziej ceniących uroki przyrody niż wielkomiejski gwar.
Zapraszam do udziału w XXV Zjeździe Balneologicznym wszystkich balneologów, i lekarzy innych specjalności pracujących w uzdrowiskach i ośrodkach pozauzdrowiskowych, geologów, klimatologów, balneochemików,
menedżerów lecznictwa uzdrowiskowego oraz fizykoterapeutów i pielęgniarki uzdrowiskowe.

Zjazd nasz ma charakter międzynarodowy. Przewidujemy 2 sesje w języku angielskim w których wykładowcami będą goście zagraniczni, wybitne światowe autorytety z balneologii i lecznictwa uzdrowiskowego. 
Do udziału w naszym Kongresie zaproszono gości z: Włoch, Francji, Niemiec, Turcji, Słowacji, Rosji, Ukrainy, Kazachstanu, Litwy, Węgier, Rumunii, Izraela, Japonii, Kuby, Chin, Stanów Zjednoczonych oraz Nigerii. Będziemy gościli najważniejszych naukowców w świecie, w tym prezydentów i wice prezydentów największych międzynarodowych Towarzystwa Naukowych tj. ISMH i FEMTEC, ESCOT. Spodziewam się również udziału z kraju wybitnych naukowców, w tym profesorów posiadających specjalizację z balneologii i medycyny fizykalnej. Mam nadzieje, że tak znakomite grono wykładowców z kraju i zagranicy przedstawi nam aktualne i najnowsze osiągnięcia oraz wyniki własnych badań z zakresu balneologii, medycyny fizykalnej i lecznictwa uzdrowiskowego.

Główną problematyką jaką będziemy się zajmować w czasie
Kongresu jest :
- Znaczenie czynników środowiskowych w lecznictwie uzdrowiskowym

- Postępy w fizykoterapii, balneologii, balneochemii, klimatologii i
geologii uzdrowiskowej
-Zagadnienia prywatyzacji uzdrowisk i rozwój medycyny
uzdrowiskowej w zakładach komercyjnych- w sesji menedżerskiej

Pragniemy również zaprosić Uczestników Zjazdu na spotkania towarzyskie integrujące środowisko zarówno zajmujące się zarzadzaniem i organizacją jak również świadczące usługi lecznicze oraz naukowców
przyczyniających się do rozwoju naszej dziedziny.

W pierwszym dniu Kongresu Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej zaprasza wszystkich uczestników na przyjęcie powitalno-recepcyjne. W drugim dniu mamy zaplanowany "Bal
Balneologa" a w trzecim dniu spotkanie w plenerze typu Grill Party. Mam nadzieję, że udział w Kongresie Balneologicznym nie tylko wzbogaci naszą wiedze teoretyczną i praktyczną, ale również pozwoli na nawiązanie nowych i odnowienie starych znajomości oraz pozwoli na lepsza integrację całego środowiska pracującego na rzecz chorych w uzdrowiskach oraz ośrodkach medycyny fizykalnej poza uzdrowiskami.
Jeszcze raz w imieniu własnym oraz całego komitetu naukowo-organizacyjnego serdecznie zapraszam do udziału w XXV Zjeździe Balneologicznym w Polańczyku Zdroju

 

Przewodniczący Zarządu Głównego PTB i MF
dr n. med. Jacek Chojnowski 

KONTAKT

Polskie Towarzystwo Balneologii i Medycyny Fizykalnej
Zarząd Główny
ul. Leśna 3
87-720 Ciechocinek

tel/fax: 54 283 39 45 lub tel. 54 283 39 15
NIP 891-14-16-614
Nr konta BZ WBK o/ Ciechocinek 66 1500 1780 1217 8001 4444 0000